Aktualności

21 grudnia 2020 09:55 | Aktualności

Nieśmiałość - jak sobie z nią poradzić?

Nieśmiałość – jak sobie z nią poradzić?


Warto poszerzyć swoją wiedzę o nieśmiałości. Kompleksy mają znaczenie nawet w rozwoju depresji a depresja to choroba cywilizacyjna. Powodów nieśmiałości może być wiele, trudno cokolwiek powiedzieć, bez większej ilości informacji na temat osoby. Aby odkryć źródła nieśmiałości, zamknięcia w sobie, konieczne jest osobiste poznanie samego siebie, swojej historii życia, istotnych wydarzeń, wspomnień, uczuć. Każdy człowiek jest inny. Zachęcam do kontaktu z psychologiem w swojej okolicy. Philip G. Zimbardo, amerykański psycholog i ekspert od nieśmiałości, uważa, że być nieśmiałym to znaczy być trudnym w kontakcie z powodu bojaźliwości, ostrożności lub nieufności.

Zazwyczaj osoby nieśmiałe zamiast normalnie się odezwać to mówią szeptem. Najgorzej jest kiedy mają podejść do tablicy, zaczynają się strasznie denerwować, przyspiesza im bicie serca, pocą im się ręce, czują wzrok wszystkich na sobie. Wiemy, że nie dostajemy drugiej szansy na zrobienie dobrego wrażenia.

Kilka pierwszych sekund po poznaniu nowej osoby ma kluczowe znaczenie dla całej dalszej znajomości. Właśnie te ulotne chwile mogą zaważyć na naszej przyszłości, karierze oraz miłości. Co zrobić, kiedy nie udało nam się wywrzeć pozytywnego pierwszego wrażenia?

Złe pierwsze wrażenie to czasami wynik naszej pomyłki. Jeśli na samym początku niechcący popełniliśmy błąd to po prostu za to przeprośmy. Wszyscy jesteśmy ludźmi i każdy z nas ma prawo do pomyłek. Jedne przeprosiny wystarczą.

Nie bądź dla siebie zbyt krytyczny. Mamy tendencję do surowego oceniania samych siebie. Często sądzimy, że źle nam poszło, a w rzeczywistości okazuje się, że inni wcale nie mają o nas złego zdania. Wyobraźnia podsuwa nam dużo gorsze scenariusze niż wygląda to w świecie realnym. Wiele błędów wynika z naszej nieśmiałości które mogą być źle odczytane przy pierwszym spotkaniu. Przy kolejnych kontaktach starajmy się skierować uwagę rozmówcy na inne aspekty naszego charakteru i pokazać się z innej strony.

Etykieta osoby nieśmiałej często niesie ze sobą pozytywne konotacje. Człowiek taki sprawia wrażenie dyskretnego, poważnego, pełnego rezerwy, skromnego, bezkonfliktowego i subtelnie usposobionego.

Psycholog
Wiktor Owsiak

Przeczytano: 33 razy. Wydrukuj|Do góry