Aktualności

16 grudnia 2020 08:59 | Aktualności

Porady psychologa dla rodziców

Porady psychologa dla rodziców
Obecna sytuacja na świecie wyzwala sporo emocji. Dorośli są zazwyczaj wyposażeni w kompetencje pod względem przeżywania emocji. Natomiast nasze dzieci a szczególnie te w okresie dojrzewania czasami nie potrafią ich regulować (rozpoznawać, radzić sobie z nimi).


Tutaj wkraczamy my, dorośli. Im bliżej naszych dzieci będziemy, tym większych kompetencji nabiorą w radzeniu sobie z trudnymi emocjami.


Czym są emocje?
Emocje są nam potrzebne z punktu widzenia naszego przeżycia. Emocje to sygnały z ciała, które informują nas o naszych potrzebach.


Przykładowo:
* strach jest reakcją na nieznane zagrożenie, motywuje do działania, walki lub ucieczki,
* smutek pozwala innym zareagować na nasze oddalenie, pocieszyć,
* wstyd ostrzega nas przed zachowaniem, które może sprawić, że zostaniemy wykluczeni z grupy,
* radość inicjuje przebywanie z innymi, informuje nas, że czujemy się dobrze,
* współczucie pozwala nam zatroszczyć się o innych członków grupy,
* rozczarowanie pozwala spojrzeć na problem z innej perspektywy, wyjść ze swojej strefy komfortu i spytać, czego tak naprawdę potrzebuję,
* złość jest sygnałem, że powinnam się zatroszczyć o własne potrzeby, może jestem głodna lub zmęczona.


My, dorośli, posiadamy w swoim ciele (nie tylko w mózgu) istotne mechanizmy samoregulacji emocji.


Stanowi ona pewną umiejętność posługiwania się własnymi emocjami w celu zaspokojenia potrzeb: najczęściej swoich, bywa jednak że także cudzych (współczucie). Nabywamy ją stopniowo przez całe życie.


Jak wzmocnić odporność psychiczną swojego dziecka? Jesteśmy istotami społecznymi czyli żyjemy i rozwijamy się wyłącznie w grupie. Także trudnej sztuki samoregulacji emocji uczymy się w oparciu o innych. Regulacji emocji dzieci uczą się w kontakcie z nami, dorosłymi. Poprzez wspierający kontakt z dorosłym dziecko uczy się, że każda emocja jest ważna, że może na nas liczyć. Wspierajmy u dziecka poczucie bezpieczeństwa!

Przeczytano: 35 razy. Wydrukuj|Do góry