Aktualności

07 grudnia 2020 11:19 | Aktualności

Porady psychologa

Temat :,,Strategia samodzielnego uczenia się"


Ten czas, niepokoju, niepewności czy samotności może być dobrze wykorzystany. Zawsze można coś zrobić dla sibie i dla innych. W domu też możesz być aktywnym.


Po pierwsze - planuj swój harmonogram dnia. Ćwiczenia fizyczne, higiena osobista, posiłki w regularnych porach i inne regularne czynności przyczyniają się do porządku w nowej i niejasnej sytuacji.


Po drugie - w czasach koronawirusa utrzymuj kontakty społeczne z wykorzystaniem mediów elektronicznych.


Po trzecie - przejmij kontrolę nad niepokojącymi myślami. Wystarczy kilka informacji na temat koronawirusa dziennie. A to jest kluczowe, by czas epidemii nie odcisnął się negatywnie na naszej psychice.

Aby tak się nie stało najważniejszy jest własny rozwój! Zarezerwuj określony czas - min 2-3 godz. dziennie na samodzielne uczenie się. Nie zapominaj o przerwach co najmniej 5 - 10 min na każdą godzinę.


Jakie są strategie samodzielnego uczenia się?
Oto kilka moim zdaniem najważniejszych...


Strategia odtwórcza
Stosowanie tej strategii wynika w duzej mierze z konieczności realizacji podstawy programowej. Wówczas najważniejszym celem staje się mechaniczne przekazywanie materiału. Wykorzystujemy to strategię poprzez zapoznanie się z teoretycznymi podstawami wiedzy z pewnej konkretnej dziedziny. Wtedy sięgamy po literaturę przedmiotu i chcemy poszukiwać również związane z zagadnieniem informacje czy dane, naprzykład w internecie.

Strategia wyjaśniająca
Zdarza się, że mamy dużo danych oraz wszelkie informacje ale nadal nie rozumiemy zjawiska czy mechanizmu działania. Wtedy potrzebny jest ktoś kto by nam wyjaśnił jak to jest czy jak to działa. W tym miejscu ujawnia się rola nauczyciela, ale możemy sięgać po pomoc kolegów czy koleżanek, rodziców oraz w miarę możliwości korzystamy z ekspertów czy praktyków z danej dziedziny.

Strategia innowacyjna

W tej strategii uczenia się stajesz się innowatorem. Największe sukcesy zawsze daje indywidualna ścieżka rozwoju. Dzięki pasji twórczej możesz podejmować działania eksperymentalne. Możesz wykorzystywać swoje osobiste doświadczenia i nie musisz wykonywać wszsytkie czynnosci według poleceń nauczyciela. Tutaj najważniejsze jest pragnienie być twórcą. Nasza indywidualność dostrzegana jest przez nasze utworzone dzieła. Twórz zatem innowacje, własne pomysły – jeśli zostaną one zauważnoe przez nauczyciela, to jeszcze lepiej.

Aby poznać swoją osobowość zachęcam do wykonanie testu osobowości:


https://www.16personalities.com/pl/darmowy-test-osobowosci


Pozdrawiam,
Wiktor Owsiak

Przeczytano: 44 razy. Wydrukuj|Do góry