Aktualności

02 grudnia 2020 09:45 | Aktualności

3 grudnia - Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

tapeta ławka, sam, samotność, zachód słońca, góry, dziewczyna hd:  panoramiczny: wysoka rozdzielczość: pełny ekran

3 grudnia Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych


obchodzony jest od 1992 r. Ustanawiając ten dzień, ONZ chciała zwrócić uwagę na problemy tej grupy społecznej i podkreślić konieczność działań na rzecz integracji osób niepełnosprawnych z resztą społeczeństwa.


Niepełnosprawność jest jednym z ważniejszych problemów współczesnego świata. Według danych WHO ponad 650 mln osób na świecie jest niepełnosprawnych w następstwie psychicznych, fizycznych oraz sensorycznych niesprawności. Stanowi to około 10 proc. populacji. Natomiast w Polsce liczba osób z niepełnosprawnością to prawie 5,5 mln. Najczęstszą przyczynę niepełnosprawności w Polsce stanowią schorzenia układu krążenia, narządów ruchu oraz schorzenia neurologiczne.


Celem corocznych obchodów Dnia Osób Niepełnosprawnych jest zwrócenie uwagi na prawa osób z niepełnosprawnościami, upowszechnianie idei tolerancji, otwartości i szacunku dla inności, a także ukazanie korzyści płynących z pełnej integracji osób niepełnosprawnych w życiu politycznym, społecznym, gospodarczym i kulturalnym.


Któż to jest ta osoba z niepełnosprawnością?


Człowiek taki sam jak ty, ja, wy, oni, jak my. Człowiek, który czuje, myśli, pragnie miłości, akceptacji, uwagi, troski i szacunku. Ja tak to rozumiem. A to, że ten człowiek niekiedy jest zdeformowany, że nie jest modelowo piękny, że jest ułomny fizycznie, a czasem i mentalnie wcale nie umniejsza jego człowieczeństwa.


Przecież wiadomo, że pełnosprawność nie jest nam dana raz na zawsze. Przychodząc na świat, nie dostajemy żelaznego listu, gwarantującego nam dozgonną sprawność fizyczną i intelektualną.


Dzisiaj jesteśmy pełnosprawni, piękni, zgrabni, mądrzy, elokwentni, a jutro możemy już tacy nie być. Tak. Należy o tym pamiętać.


Wybaczcie, ale nie rozumiem, kiedy słyszę bądź czytam o nie tolerowaniu ludzi ze względu np. na kolor skóry czy niepełnosprawność. Dlaczego tak się dzieje? Czy to jest wina rodziców? Czy może szkoły? A może w szkole powinien być przedmiot: Tolerancja?


Mamy XXI wiek, czy nie mamy problemów by zaakceptować inność? Inność? Cóż to jest, ta inność?? Przecież to tacy sami ludzie jak my wszyscy. Mają ręce, nogi, włosy. Uśmiechają się, czują, niejednokrotnie mają swoje marzenia. Wymagają tylko większej opieki, miłości, życzliwości, zainteresowania. Dajmy im to, nie odsuwajmy się. Uczmy się miłości. Pomagajmy takim osobom...


Nikt z nas nie wie, czy pewnego dnia nie spotka to naszej rodziny, naszych bliskich, nawet nas samych. Pamiętajmy o tym...

 

Polecam do obejrzenia filmy o pozytywnym wydźwięku:


Mój biegun, Tajemniczy ogród, Jak to jest być moją matką.

Przeczytano: 55 razy. Wydrukuj|Do góry